WordPress je bezplatná platforma pro tvorbu webových stránek s otevřeným zdrojovým kódem. Na techničtější úrovni je WordPress systém pro správu obsahu (CMS) napsaný v PHP, který používá databázi MySQL. V laické řeči, WordPress je nejjednodušší a nejvýkonnější z blogů a webových stránek, které dnes existují.

WordPress je vynikající platforma pro různé weby. Od blogování přes elektronický obchod až po firemní a portfoliové weby, WordPress je všestranný CMS. WordPress, navržený s ohledem na použitelnost a flexibilitu, je skvělým řešením pro velké i malé weby.

Co je to web na WordPressu?

Web WordPress je jakýkoli web, který používá WordPress jako svůj systém pro správu obsahu (CMS). WordPress pohání jak backend webu (rozhraní, kde se uživatel přihlašuje za účelem provádění změn nebo přidávání nového obsahu), tak frontend (viditelná část webu, kterou vidí vaši návštěvníci na webu).

Zde je jen několik příkladů typů webových stránek, které můžete vytvořit pomocí WordPress:

 • BlogBlog je speciální typ webu věnovaný sdílení myšlenek, fotografií, recenzí, návodů, receptů a mnoha dalšího. Blogy obvykle zobrazují jako první naposledy publikovaný obsah.

 • E-SHOP – Web elektronického obchodu vám umožňuje prodávat zboží nebo služby online a vybírat platby prostřednictvím online platebního systému. Můžete si stáhnout a nainstalovat plugin pro elektronický obchod WordPress, který rozšíří výchozí funkce WordPressu, abyste mohli mít na svém webu internetový obchod.

 • Firemní webové stránky – Mnoho podniků bude mít prospěch z toho, že budou mít online přítomnost ve formě vlastních webových stránek. Pokud vaše firma potřebuje webové stránky, aby se zákazníci dozvěděli o vaší společnosti a o tom, co nabízíte, WordPress je vynikající volbou. Zákazníci vás mohou kontaktovat, požádat o cenovou nabídku, domluvit si schůzku a mnoho dalšího.

 • Členská webová stránka – Členská webová stránka vám umožňuje umístit obsah pod paywall nebo přihlášení k účtu. Pro přístup na stránky nebo příspěvky se uživatelé musí přihlásit nebo zaplatit za obsah. WordPress také zvládne členské weby s dalšími pluginy.

 • Portfoliový web – Ukažte své umělecké dílo, designérské dovednosti a další.

 • Web fóra – Web fóra může být užitečným místem pro uživatele, kde mohou klást otázky nebo sdílet rady. Věřte tomu nebo ne, mnoho webů s fóry běží na WordPressu.

 • Akce – pořádáte akci? WordPress vám usnadňuje sdílení podrobností o vaší události a prodej vstupenek.

 • Webová stránka e-learningu – Studenti mohou navštěvovat online kurzy, sledovat svůj pokrok, stahovat zdroje a mnoho dalšího z webové stránky e-learningu. Se speciálním druhem pluginu, který se nazývá plugin WordPress LMS, můžete nabízet online kurzy z webu WordPress.

 • Svatební web – Podělte se o detaily svého velkého dne se svatebním webem postaveným na WordPressu.

Možnosti jsou nekonečné, pokud jde o přizpůsobení webu WordPress. Témata a pluginy WordPress mohou přidávat nové možnosti designu a přidané funkce. Podívejte se na WordPress.org pro bezplatná témata a pluginy.

Je pro mě WordPress vhodný?

Pokud vás zajímá, proč je WordPress tak široce používaným systémem pro správu obsahu webových stránek, zde jsou některé z výhod WordPressu jako webové platformy:

 • Jednoduchost: WordPress vám umožňuje rychle publikovat a vytvářet obsah vašich webových stránek. I jako začátečník můžete snadno používat WordPress.

 • Cena je zdarma – Skutečný software WordPress dostupný na WordPress.org je zdarma ke stažení a použití. Budete však muset zaplatit za webhosting a doménové jméno.

 • Flexibilita: WordPress vám umožňuje vytvářet mnoho typů webových stránek, od osobních blogů a internetových obchodů až po online časopisy a noviny.

 • Snadné použití – Pokud umíte používat textový editor, jako je Microsoft Word, můžete použít WordPress k vytvoření a správě webu.

 • Software s otevřeným zdrojovým kódem – WordPress je software s otevřeným zdrojovým kódem, který je licencován pod licencí GNU General Public License (GPL) , což znamená, že jej nevlastní jediná společnost nebo subjekt. Stovky vývojářů a uživatelů spolupracují a přispívají k softwaru na jeho vylepšení. Jádro open-source znamená neustálá vylepšování, zodpovědnost a bezplatné používání pro každého.

 • Není třeba znát kód – WordPress odstraňuje požadavek nutnosti vědět, jak nakódovat vytvoření webu. Přestože WordPress využívá různé programovací jazyky, k používání WordPress není potřeba žádný z nich znát.

 • Rozšiřitelné pomocí pluginů WordPress – Jádro softwaru WordPress lze rozšířit pomocí pluginů WordPress. Pluginy WordPress jsou kousky softwaru, které můžete nahrát na svůj web a přidat další funkce (jako je elektronický obchod, SEO, zálohy, kontaktní formuláře a další). V adresáři pluginů WordPress.org jsou k dispozici tisíce bezplatných pluginů WordPress a velké množství prémiových (placených) pluginů.

 • Vysoce přizpůsobitelný pomocí šablon WordPress – Témata WordPress poskytují design k rozvržení vašeho webu. Kliknutím na tlačítko můžete změnit celý vzhled svého webu použitím nového motivu WordPress.

 • Zabezpečení webových stránek – I když žádná platforma webových stránek není 100% bezpečná, zabezpečení WordPressu se neustále zlepšuje díky ostražitému bezpečnostnímu týmu složenému ze základních vývojářů a uživatelů. Běžné problémy se zabezpečením WordPressu jsou obvykle způsobeny chybou uživatele, nikoli samotným softwarem.

 • Prémiové pluginy a šablony – I když existuje spousta bezplatných pluginů a témat, většina seriózních majitelů webových stránek WordPress investuje do prémiových (placených) pluginů nebo témat . Proč? Nákupem renomovaného prémiového pluginu nebo motivu můžete zaplatit za průběžný vývoj a podporu pluginu nebo motivu, včetně nových funkcí, bezpečnostních záplat a dalších.

Funkce WordPress

Jako platforma pro tvorbu webových stránek a CMS se WordPress může pochlubit zajímavou sadou funkcí. Zde je jen několik z mnoha funkcí WordPress.

 • SEO – Optimalizace pro vyhledávače (SEO) začíná na technické úrovni a WordPress poskytuje výjimečnou kódovou základnu pro SEO . SEO umožňuje najít obsah vašeho webu prostřednictvím standardních vyhledávačů, jako je Google nebo Seznam.

 • Rychlost – WordPress je štíhlý webový kód, který se neustále snaží odstranit „nadýmání“, které zpomaluje rychlost načítání webu.

 • Vhodné pro mobily – Většina témat WordPress je nyní ihned po aktivování vhodná pro mobily.

 • Knihovna mediálních souborů – WordPress obsahuje vestavěnou knihovnu médií, kde můžete nahrávat a vkládat mediální soubory, jako jsou obrázky nebo videa, do vašich stránek nebo příspěvků. Ve WordPressu můžete dokonce provádět základní úpravy obrázků.

 • Snadno použitelné uživatelské rozhraní – WordPress se velmi snadno používá bez složitého nastavování.

 • Vlastní nabídky – WordPress usnadňuje vytváření navigačních nabídek s odkazy na vaše stránky nebo vlastními odkazy.

 • Vestavěný blog – Přidání blogu na váš web je stejně jednoduché jako publikování příspěvku.

Kdo používá WordPress?

Buďte v klidu, víte, že jste v dobré společnosti, pokud používáte WordPress k publikování webu. Mnoho slavných blogů, zpravodajských serverů, hudebních stránek, společností z Fortune 500 a celebrit používá WordPress, včetně NBC, CBS, USA Today, Time, Disney, Airbnb, Spotify, TechCrunch a dokonce Pioneer Woman.

Tak už jste se rozhodli ?